Kategórie
Filter
 • Cena
  € -
 • typ
  0
  0
  0
 • model
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • rok výroby
  0
  0
  0
  0
  0
 • priemer kolies
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • veľkosť
  0
  0
  0
  0
  0
 • farba
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • Značka
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0
 • Stav skladom
  0
  0

Ako vybrať dosku na snowboard

Kúpa snowboardu už ani z ďaleka nie je tak jednoduchá ako bývala kedysi. Na trhu sa nachádza okolo 100 snowboardových spoločností, ktoré súperia o vaše ťažko zarobené peniaze. Všetci samozrejme tvrdia, že práve ich dosky sú tie najlepšie a preto sa každému snowboardistovi, začiatočníkovi aj pokročilému, zíde niekoľko rád, aby mu nestranne pomohli vybrať práve ten, preňho ideálny snowboard.

 

Pri výbere snowboardu je dôležité brať do úvahy štyri rozhodujúce parametre:

 

 • 1. Štýl jazdy na snowboarde
 • 2. Fyzické proporcie snowboardistu
 • 3. Suma, ktorú ste ochotní do snowboardu investovať
 • 4. Skúsenosti snowboardistu

 

Štýl jazdy

Je to základný parameter, od ktorého sa bude odvíjať vaše rozhodovanie. Štýlov je niekoľko, my vám predstavíme tri základné.

Allround - ideálna doska pre začiatočníkov, vhodná hlavne na jazdu na zjazdovke, ale schopná prispôsobiť sa akémukoľvek terénu. Ideálna dĺžka dosky je medzi ústami a nosom.

Freeride - snowboardista, ktorý si vyberá freeridovú dosku, zvyčajne plánuje jazdiť v hlbokom snehu (prašane), pre ktorý je snowboard stavaný. Predná časť snowboardu (nose) je dlhšia ako zadná strana (tail), čo umožňuje perfektné kĺzanie v hlbšom snehu. Jeho dĺžka by mala byť spravidla po nos jazdca.

Freestyle - freestylové dosky sú najkratšie z doposiaľ predstavovaných typov. Optimálne by mali siahať po bradu snowboaristu. Ich tvar (nose aj tail sú rovnako dlhé), mäkkosť a dĺžka z nich robia ideálny typ pre skoky, slidy, otočky a jazdu na U rampe.

Fyzické proporcie jazdca

Každý snowboard je stavaný pre určitú hmotnosť. Toto kritérium by ste taktiež nemali podceniť a pri kúpe sa predajcu na nosnosť dosky určite spýtajte. 
Rovnako dôležitá je šírka dosky. Vaše viazanie by určite nemalo presahovať hranu snowboardu. Sústrediť by na to mali hlavne jazdci s väčšími nohami (45 a viac). Práve pre nich je odporúčaný tzv. typ wide.

Suma, ktorú ste ochotní do dosky investovať

Pred nákupom nového snowboardu by ste sa rozhodne mali zamyslieť, koľko krát za sezónu sa na zjazdovku dostanete. Pri investíciách ako táto, je určite dôležitý fakt, či to bude 5 alebo 55-krát.
Všeobecne platí, že dosky za vyššie ceny sú vyrobené z kvalitného materiálu, majú prepracovanejší dizajn a jemnejšie vylepšenia, ktoré zvyšujú výkon a celkovú životnosť. V miektorých predajniach môžete natrafiť na tzv. "výhodné kúpy", ale príliš lacné značky snowboardov obvykle šetria na kvalirnom materiály, čo sa zvyčajne prejaví pri jazde.

Skúsenosti snowboardistu

Dnešné snowboardy su kategorizované podľa preferencií terénu (all-mountain, prašan, freeride, atď...) a nie úrovne jazdy (začiatočník, pokročilý, expert). Vaše skúsenosti však môžu aj napriek tomu ovplyvniť váš výber snowboardu.
Skúsený jazdci sa už na zjazdovke naučili, aký snowboard je pre nich ideálny. Ak k nim patríte, mali by ste sa sústrediť na výber dosky, ktorá ponúka prvky najviac kompatibilné s vašimi silnými stránkami, maniermi a štýlom jazdy.
Ak ste začiatočník alebo príležitostný jazdec, vaším prvoradým cieľom je zvoliť si štýl jazdy ( väčšinou to je allround). Od tej chvíle si môžete vybrať celkom voľne z našej ponuky snowboardov >> 

 

 

 

© Copyright 2012 - 2018. Powered by icart.sk
  Back To Top